Battlefield 1 Hakkında Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Battlefield 1 için bugüne kadar yapılan duyuruların hepsini topladık.

Editör

Nural Özel


Galaktik Ekspres Ekibi

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 26

Artık Battlefield 1 resmi olarak duyurulmuş durumda. DICE ise her geçen gün oyun hakkında ufak tefek detaylar veriyor. Ben de serinin yeni oyunu için çıkan bu detayları organize edip ufaktan toparlama ihtiyacı duydum ki, sizler için takip etmesi daha kolay olsun.


Temel olarak 1. Dünya Savaşı'nda geçen oyunumuz, yine dünyanın dört bir yanındaki cephelerde bize çarpışma şansı verecek. Şimdiye kadar duyurulan lokasyonlar ise; Arabistan, Batı Cephesi ve İtalyan Alpleri (Alp Sıradağları'nın İtalya'dan geçen bölümü).

Oyunun tekli oyuncu (single-player) kısmı için açıklanan pek bir şey yok. Yine de baş tasarımcı Danny Berlin'in dediğine göre oyunun senaryo (campaign, tekli oyuncu) kısmında, Battlefield'ın sahip olduğu açık tasarım (open sandbox) imkanlarını serinin önceki oyunlarına göre daha net bir şekilde görebileceğiz. Ayrıca seçim haklarına sahip olacağımız senaryo modunda, savaşı bize birçok farklı açıdan göstererek/oynatarak hem konu derinliğini sağlayacaklar hem de oyunu tek düze gidişatından kurtaracaklar. Bu radikal hareket, DICE'ın serinin fanlarının yorumlarını dikkate aldığını gösteriyor. Keza Battlefield fanları, senaryo modunun açık harita şeklinde değil de tek düze ilerlemesinden rahatsız olduklarını zamanında çokça belirtmişlerdi.


Çoklu oyuncu (multi-player) tarafında da bir çok yenilik bizi bekliyor gibi duruyor. Söylenene göre yine devasa haritalarda 64 kişiye kadar (maksimum 32'ye 32 olmak üzere) kapışabiliceğiz. Hava, kara ve deniz üzerinde birbirimizle çarpışabileceğimiz çoklu oyuncu kısmında, klasik modlar haricinde yeni birçok mod da bulunacak. Başka bir detay olarak, önceki oyunlarda olduğu gibi çevreye hasar verebiliyoruz. Çok fazla detay açıklanmamış olsa da henüz, tasarım yönetmeni Lars Gustavsson bu konuda şunları söyledi: "Kraliyet Donanmasına (Royal Navy) ait bir savaş zırhlısını ve onun ateş gücünü, tüm harita boyunca kontrol etmek ve bu gücü tüm haritaya göstermek mümkün olacak."


Gelelim kullanabileceğimiz araçlara. Oyunda, genel olarak 1. Dünya Savaşı'na ait araçları kullanacağız, normal olarak. Bunlardan bazıları; iki ve üç kanatlı uçaklar, savaş gemileri, ağır tanklar, motorsikletler ve hatta atlar! Önceki görüntülerde bulunan zeplinin, oyunda kullanılabilir olup olmadığı ise hala bir muamma. Bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı. Tüm bunların yanında, multiplayer haritalarının bir vazgeçilmezi olarak, yine bir araca birden fazla kişi binebileceğiz. Mesela arkadaşınız iki kanatlı bir uçağın pilot koltuğunda uçağı yönlendirirken siz de onun arka koltuğuna oturup uçağa ait makineli tüfeği kontrol edebilecek ve yeryüzüne dehşet saçabileceksiniz.

Kullabileceğimiz araçlar bu kadar çeşitliyken, silah yelpazesinin dar olmasını bekleyemeyiz tabii ki. Yarı otomatik tüfeklerden, alev atarlara; bolt tipi mekanizmalı tüfeklerden, ağır toplara kadar o tarihe ait otantik silahlardan oluşan geniş bir silah yelpazesi bizi bekliyor. Tüm bunların yanında, DICE yakın dövüş sisteminde yeniliklere gitmiş. Dolayısıyla oyuncuların bire bir yakın mücadelelere daha fazla odaklanması ve dikkat etmesi gerecek.

Tüm bu detaylar sizi heyecanlandırdıysa, oyunun -bu yıl içerisinde, önümüzdeki bir tarihte çıkacak olan- beta sürümüne şuradan kayıt olarak ulaşabilirsiniz. Battlefield 1, 21 Ekim'de Xbox One, PS4 ve PC platformları için raflarda yerini almış olacak.

Nural Özel


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 26

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Komşu galaksiler

Editörün seçimi

Işınla beni!